HERENCIA
  • Meist/About us
  • Meie kassid/Our cats
    • Näituse tulemused/Show results
    • Kayzer
    • Laurelin
    • Leonora
    • Daisy
    • Fiorella
    • Jethro
    • Hyacinth
    • Isabel
    • Star
    • Vivaldi
  • Kassipojad/Kittens
    • Kuidas osta kassipoega?
    • Mis on rendikodu?
    • J2 - Pesakond
    • K2 - pesakond
    • L2 - pesakond
  • Blog
  • Kontakt/Contact

Üle pika aja - meil tõesti on kassipojad!
We have kittens right now!


Sooviksime leida rendikodu kaunile Püha Birma kiisupoisile.
Aeg-ajalt on meil pakkuda ka mõni natukene vanem kiisuproua/härra, kes juba steriliseeritud/kastreeritud. Kui oled huvitatud, siis kirjuta mulle endast ja oma perest ning küsi rohkem infot: maaris.paukson@gmail.com
Kuidas osta kassipoega?
​Mis on rendikodu?
J2 - pesakond
Meil on kassipojad
​
Tere, armas Püha Birma huviline!
Meie koju jõudis esimene Püha Birma kass aastal 2005 ja julgen kindlalt väita, et sellest sai armastus kogu eluks… Tänasel päeval ei kujutaks ma elu enam ilma birma kassideta ettegi. Minu birmakad on suurem osa meie perest ja tükike minust käib kaasas ja elab edasi ka igas meie kassipojas. Olen kasvatanud neid kõiki suure armastuse ja pühendumusega. Igal pesakonnal ja isegi igal kassipojal on oma lugu, igaüks on omamoodi erand ja isiksus – täpselt nii nagu meie inimestenagi seda oleme.
Seetõttu olen kindlasti ka väga kaitsev ja ettevaatlik iga kassipoja uude koju minekul. Iga kiisukese puhul mõtlen ja kaalun, milline võiks olla just see temale ainuõige ja parim kodu? Siinkohal on kindlasti paslik tänada kõiki meilt kassipoja võtnud inimesi – enamus neist on tõepoolest olnud absoluutselt võrratud ja pakkunud meie kiisukestele imelise elu ning võrratu kodu. Selliseid peresid on palju ja nii mõneski neist vurab tänaseks ka suisa mitu birma kassi juba ringi. Sest mis seal salata – kui oled oma ellu juba Püha Birma kassi lubanud, siis suure tõenäosusega ei jää ta ka ainsaks…
Tänasel päeval on „Herencia“ kasvandus kõige kauem tegutsenud Püha Birma kasside kasvandus Eestis ja ilmselt jääb selleks veel pikkadeks aastateks… 😉 Mõistan, et nii mõnelegi birmakasvatajale võib see ka meelehärmi valmistada, aga kuniks elan mina – elavad ka mu birmad! <3 <3 <3
Kasvandus „Herencia“ on registreeritud FIFe’s 12.12.2008 ja nagu Te isegi näete, saab ametlikult selle aasta detsembris juba 15-ne aastaseks. Meie esimesed pesakonnad (A & B) nägid ilmavalgust 2009.nda aasta suvel ja toonased kiisulapsed on tänase seisuga juba 14.aastasteks saanud. Mõistagi ei ole päris kõik neist enam elus, aga siiski enamus!
Olen igavesti tänulik inimestele, tänu kelle usaldusele meie kasvanduse esimesed kassid üldse meile tulid – enamusega neist oleme head sõbrad ja suhtleme tänase päevani. Kuna Eestimaal toona mingeid erilisi reegleid kassikasvatuse tasandil ei olnud, siis võtsin endale eeskujuks Soome mudeli. Minu esimeseks tõeliseks birmasõbraks ja mentoriks sai kindlasti Raili Louhimo. Imeline Raili! <3 <3 <3 Tänu kellele tuli meie kasvandusse Jojada, kes oli emaks meie kasvanduse A & C pesakonnale. Raili oli see, kes tutvustas meid kõigi hea tava reeglitega birma maailmas. Tema soovitusel liitusime ka 2008.ndal aastal Soome Pyhä Birma Kissa RY-ga ja oleme Soome birmaühingu liikmed mõistagi tänini.
Teine selline märgiline kasvataja meie saatuse kujunemisel on kindlasti olnud Lena Ekström, kes on olnud aastaid nii Rootsi ka ka maailma parimate birmade kasvataja üldse (seda tõendavad nii rahvusvaheliste näituste tulemused kui ka üldise kassipoegade kvaliteedi tase ja kindel omanäolisus birmade seas). Läbi aastate olen RausHöjden’i kasvandusest toonud Eestisse 5 kassi. Minu siiras tänu ja lugupidamine Lenale – ilma kelleta ei oleks Herencia kasvanduse nägu see, mis ta täna on! Olen äärmiselt tänulik sellise usalduse eest, mida olen omalt poolt ka igati õigustada püüdnud. See on kindlasti ka põhjus, miks ma ei müü oma kasvandikke mööda maailma laiali. Kui ta soovib – võib ise oma liine maailma jagada. Arvan, et see on üks esimesi asju, mis teeb kasvatajast üldse kasvataja. Respekt ja austus teiste kasvatajate suhtes, kokkulepetest kinni pidamine (pole oluline kas need on suusõnalised või kirjalikult esitatud – kokkulepe on kokkulepe ja kasvataja soov on mulle alati seaduseks olnud!) – mitte kassipoegade valimatu aretuseks müümine. Müüa oskame me kõik… :D Kas me oskame ka vahet teha, mida ja kellele usaldada?!?
Ja kui juba mineviku heietusteks läks, siis tegin ka natukene statistikat. „Herencia“ kasvanduses on olnud aastate lõikes (15-ne aasta vältel siis!) kokku 37 kiisupesakonda, kokku 114 kassipoega üldse (A - K2 pesakonnad). Pesakonna suurused on väga erinevad olnud – kolmel korral vaid üks kiisuke ja samuti kolmel korral 5 kiisulast. Enamasti on meil 1-2 pesakonda aastas, aga headel aastatel on olnud ka 3 pesakonda (ühe korra ka suisa 4 pesakonda!). Mõistagi sõltub see, kui palju meil just parajasti aretusealisi kiisusid kodus on. Väga sageli lükkame aretusplaanid sootuks kaugemasse tulevikku, eriti kui juhtub mõni lootustandev näitusekandidaat olema… Protsentuaalselt on tüdrukute poiste vahekord nende 114-ne kassipoja omavahelises suhtes olnud 60% / 40% - mõistagi poiste kasuks… :D
Oma 18-ne Püha Birma aasta jooksul olen erinevatest riikidest ostnud ja sisse toonud vähemalt 25 aretuskassi, kelledest vaid 16 on tänaseks ka järglasi saanud. Kuna olen väga valiv birmade standardi suhtes, siis kindlasti ei pea minu arvates kõik aretuseks ostetud kassid ka järeltulijaid saama. Kui ikka birma kass ei kujune soovitud suunas või ta mõne muu tähtsa mõõdupuu järgi minu silmis aretuseks paslik pole (pole piisavalt suur, pole sotsiaalselt küps vms. põhjusel)– siis saab kass ka ära steriliseeritud/kastreeritud ja talle sobiv uus kodu leitud. Ja nii mõnedki neist 16-st aretuses osalenud kiisust on saanud ka vaid ühe pesakonna ja kui ka siis on selgunud, et ema ikka lapsukestega tegelemist ei naudi – pole kindlasti ka minu soov sellist ema tulevikus rohkem aretustegevuseks kasutada. On ka vastupidiseid olukordi – kass emana on võrratu, aga kuna sünnitus on osutunud väga raskeks või kassipojad üldse keisrilõikega on saabunud – siis oleme ikkagi otsustanud noore ema ka enamasti koheselt steriliseerida. Sest minu meelest ei peaks aretus sellisel viisil jätkuma...
Ka noorte isastega on väga erinevaid lugusid olnud varnast võtta. On olemas näide, kus meie oma kasvandik 7-kuuselt juba aretusvallas tegutsema asus (ja tõepoolest mitte keegi teda selleks ei sundinud!). Isegi ukselingi avas selleks ise, et preilidele külla minna… :D Kuid on olnud ka üsna mitmeaastaseid noormehi, kes paraku ei taipagi, et mis talt oodatakse… Kas on tarvis siis küsida, et miks selline kiisupoiss kassipoegi pole saanud?!?
Nii, et elu teeb alati oma korrektiivid. Armastan ütlust, et jah, mul kasvatajana võivad ju plaanid olla, aga ellu saab neid viia vaid juhul, kui minu kassid sellega ka päri on olnud! Õnneks ikka üsna paljudel juhtudel on olnudki, kuid eranditest sai eelpool juba üht-teist ka räägitud. Aga nii see aretus ongi. Vahel võidad ja vahel kaotad… Aga kindel on see, et „Herencia“ kasvandusel on täiesti oma nägu, meie kassid on eristatavad kõigist teistest Eesti birmadest! Ja see ei ole minu enda arvamus – seda on öeldud mulle korduvalt, kui mulle on kirjutatud ja meie käest kassipoega soovitud. See on kindlasti ka parim kompliment, mida ühele kasvatajale üldse teha saab! See ongi ju see, mille nimel läbi aastate on kogu aeg uusi liine, uusi kasse sisse ostetud (just nimelt ostetud!!!) ja oma parimaid kassipoegi koju jäetud. Mingil muul viisil ei ole meie kasvandus küll ühtki emast Püha Birma kassi oma aretustegevuses kasutanud. Jääme ka edaspidi oma kõrgetele standarditele aretuses kindlaks ja teeme kõik selleks, et maailma kaunimad Püha Birma kassid sünniksid just meie kasvanduses ja et ka paljud Eesti inimesed saaksid endale maailma kaunima, armsama ja vahvama iseloomuga birmakiisu just meilt!
15-ne aastase Püha Birma kasside kasvatamise sisse jäävad kindlasti ka paljud imelised ning mõned suisa uskumatud juhtumused näituselavadelt. Ja kuigi meie 14.aastat välja vedanud koduleht haihtus ühel heal päeval justkui tuulde, siis ega seal pesitsenud materjal siiski kõik ei hävinenud… Nende aastate jooksul on saanud ka väga palju näitustel käia, mille tulemusteks nii mitmetelgi kassidel on olemas Supreme Championi tiitel, GrandInterChampioni tiitel. Leidub ka natukene tagasihoidlikumate - InterChampion või Champion tiitlitega pärjatud kiisusid. Mõned näited siinkohal siiski tooks:
Meie kõige esimesest pesakonnast kasvas välja suisa 2 Supreme’i (kolm kiisukest üldse pesakonnas oligi) – Armani ja Audrey. Armani oli pärjatud IC/SP tiitlitega, lisaks sai temast esimene Püha Birma kass Eestis National Winner’i tiitliga (aastaks siis oli 2011). Audrey sai omad võrratud tiitlid kõik Soomes, tema täisvarustus siis SC/SP EE*Audrey Herencia, DVM (Distinguished Variety Merit), just varem mainitud Raili Louhimo käe all. Aitäh Sulle veelkord, armas Raili! <3
Eks Supreme Champion’eid on ajaga veelgi juurde lisandunud (nii meie enda kui ka tulevaste omanike näitustel osalemise tulemusena). Aga kindlasti väärib ära märkimist meie oma kasvandik Kayzer, kes Supreme Championi tiitlile lisaks teenis auga välja ka DSM (Distinguished Show Merit) ning DVM (Distinguished Variety Merit) tiitlid, mis siiani ainsad Eesti Püha Birmade seas, lisaks ka National Winneri tiitel, aastast 2016. Ja kui Kayzerile juba jutt läks – ei saa mainimata jätta ka tema suurepärast ema – CH S*Raus Höjden’s Beverly’t, kes 2015-ndal aastal (taaskord esimesena birmadest) DM (Distinguished Merit) tiitli pälvis. Antud tiitel oli kogu Eestis vaid kolmas (kõigi kassitõugude seas!) ja ega neid palju tänaseni lisandunud pole (birmadest kindlasti kohe mitte kellelegi).
Pisike näitusenurk sai siia lisatudki väikeseks vahelepõikeks, et saada aimu ka meie kasvandike ja kiisude erilisusest… Kodus on lihtsalt kastide viisi kogunenud näituste rosette, karpidega näitustelt korjatud sertifikaate, kaustatäis erinevate tiitlite kinnitusi, riiulite viisi karikaid ja kindlasti ka väga palju muid toredaid kingitusi aastate jooksul näitustelt ära toodud. Ja ma ei ole veel alustanud statistikaga, mitme aasta jagu oma elust näituste tõttu ise kodust eemal oleme olnud… :D Esialgu siiski loodan veel, et see ikka ühe eluaasta sisse ära mahub, aga mine tea… 😉
Aitäh Teile armsad „Herencia“ kodulehe lugejad ja head sõbrad, et olete meiega olnud nüüdseks juba 15 aastat! Ja osad Teist palju kauemgi veel! Aitäh kõigile toredatele ja vahvatele peredele, kes Te meilt võetud Püha Birma kiisut (kiisusid) südamest armastate, nende eest parimat hoolt kannate ja neid jäägitult jumaldate! Ja meie eriline tänu läheb veel ka neile kiisuomanikele, kes läbi pikkade aastate meile ikka aeg-ajalt ka mõne foto oma kullakesest saadavad (ja neid on muuseas päris palju kohe!) või kirja teel teada annavad, et kuis Teil läheb. See teeb südame nii soojaks ja minu tänulikkus on tõesti piiritu!!! Ilma teieta poleks meie tegevusel ka ju mingit mõtet! ;) 
Aitäh kõigile mu armsatele kiisuomanikele ja palju armastust, pikka iga ning palju õnnelikke hetki Teile koos oma kullakestega!
Siiralt Teie kasvandus „Herencia“ &
Maaris Paukson
​27.09.2023
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Meist/About us
  • Meie kassid/Our cats
    • Näituse tulemused/Show results
    • Kayzer
    • Laurelin
    • Leonora
    • Daisy
    • Fiorella
    • Jethro
    • Hyacinth
    • Isabel
    • Star
    • Vivaldi
  • Kassipojad/Kittens
    • Kuidas osta kassipoega?
    • Mis on rendikodu?
    • J2 - Pesakond
    • K2 - pesakond
    • L2 - pesakond
  • Blog
  • Kontakt/Contact